Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak zostać operatorem koparki?

8 lipca, 2024 Jak zostać operatorem koparki


Zawód operatora koparki cieszy się dużą popularnością. Wynagrodzenie operatora jest dla wielu osób kuszącą perspektywą. Do tego dochodzi komfort oferowany przez kabiny nowoczesnych pojazdów. Jako że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zostać operatorem koparki, postanowiliśmy omówić ten temat na naszym blogu. 

Prawo jazdy kategorii B jest pożądaną cechą kandydata na operatora koparki

Teoretycznie przepisy nie wymagają, aby operator koparki posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi. Wszak są sytuacje, w których koparka wcale nie wyjeżdża na drogi publiczne. Niemniej, jeśli dana osoba nie posiada prawa jazdy, automatycznie traci już na starcie względem pozostałych kandydatów ubiegających się o pracę. 

Firmy takie jak będzińskie przedsiębiorstwo Reminstal oferujące usługi koparką w Będzinie wymagają od osób ubiegających się o stanowisko operatora koparki prawa jazdy kategorii B. Sytuacje, w których koparka nie porusza się po drodze publicznej są zdecydowaną rzadkością. Z tego względu samodzielność podczas kierowania koparką wymaga możliwości prowadzenia pojazdu na drodze.

Wykształcenie odgrywa drugorzędną rolę

W przypadku operatora koparki wystarczy mu podstawowe wykształcenie, aby zacząć pracę. Tak więc nie ma tutaj żadnych wygórowanych wymagań wobec osób ubiegających się o to stanowisko. Mimo wszystko uważamy, że osobom zainteresowanym karierą na stanowisku operatora koparki przyda się wiedza na temat techniki budowlanej. 

Najważniejszy warunek do spełnienia przed przyszłymi operatorami koparki

Aby móc w ogóle ubiegać się o pracę na tym stanowisku, należy ukończyć kurs na operatora koparki. Przy czym musisz wiedzieć, że wyróżnia się tutaj dwa rodzaje kursów:

  • 1 klasa uprawnień UDT: to najbardziej kompleksowy kurs, którego ukończenie upoważnia Cię do poruszania się wszystkimi rodzajami koparek. 

  • 3 klasa uprawnień UDT: ukończenie tego kursu pozwala Ci na operowanie koparkami o masie maksymalnej 25 ton. Ten rodzaj kursu trwa krócej i jest tańszą opcją.

Jeśli na poważnie myślisz o karierze operatora koparki, znacznie lepszą opcją jest kurs na 1 klasę uprawnień UDT. 

Ukończenie egzaminu państwowego 

Pomyślne ukończenie jednego z powyższych kursów nie jest końcem Twojej ścieżki kształcenia na operatora koparki. Zostaje Ci jeszcze egzamin weryfikujący zarówno Twoją wiedzę, jak i umiejętności praktycznie na stanowisku operatora koparki.

Pozytywny wynik egzaminu otwiera przed Tobą nową ścieżkę zawodową — możesz zacząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Jako że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest duże na rynku, istnieje spora szansa, że szybko znajdziesz zatrudnienie. 

Zalecamy też ciągłe doskonalenie swoich umiejętności związanych z budownictwem. Im bardziej wykwalifikowanym pracownikiem będziesz, tym Twoja wartość na rynku pracy będzie rosła. 

Podsumujmy odpowiedź na pytanie: jak zostać operatorem koparki? 

Przejście przez powyższe kroki jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia pracy jako operator koparki. Pamiętaj, że będą Ci potrzebne pewne środki finansowe na ukończenie kursu i przystąpienie do egzaminu. Na szczęście jest wiele programów finansowania, które pomogą Ci pokryć koszty związane z uzyskaniem uprawnień.

Artykuł sponsorowany

Redakcja plusuj.pl

Specjaliści od rozwoju osobistego, pracy, biznesu, finansów i nauki. Znajdziesz u nas praktyczną wiedzę i wiele ciekawostek na podane tematy i dowiesz się, jak rozwijać swój biznes lub własne umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

węże przemysłowe
Wózki widłowe
sprężyny nierdzewne

Jesteś zainteresowany reklamą?