Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Ceny transferowe w praktyce – kluczowe wyzwania dla przedsiębiorców

17 grudnia, 2024 Ceny transferowe w praktyce


Zagadnienie cen transferowych może spędzać sen z powiek co najmniej kilku osobom w spółce – członkom zarządu, dyrektorowi finansowemu, głównemu księgowemu, ale też wszystkim, którzy w praktyce odpowiedzialni są za prawidłowe ustalanie warunków transakcji objętych wymogiem ustalania i dokumentowania cen transferowych. Problematyczność tego mechanizmu wynika z poziomu jego skomplikowania, z konieczności uwzględniania perspektywy międzynarodowej, jak i z konieczności bardzo starannego weryfikowania, które transakcje podlegają obowiązkowi ustalania cen transferowych, a które są od niego zwolnione. Oto te aspekty cen transferowych, które stanowią dla przedsiębiorców największe wyzwanie.

Obowiązek stosowania cen transferowych – kiedy?

Ceny transferowe kojarzą się nam przede wszystkim z podmiotami powiązanymi. Jeśli spółka, którą reprezentujemy, ma co najmniej 25% udziału w kapitale firmy, z którą przeprowadza transakcje, albo gdy prezes naszej firmy zasiada również w radzie nadzorczej przedsiębiorstwa, z którym prowadzimy interesy, wówczas stosowanie cen transferowych jest oczywiste (przynajmniej w obrębie transakcji o określonej wartości, przypisanej do poszczególnych typów transakcji). Czasami zapominamy jednak o innych okolicznościach, które również wymuszają obowiązek stosowania cen transferowych – a jest ich całe mnóstwo. Będą to m.in. transakcje z podmiotami mającymi siedziby na terenie rajów podatkowych, niektóre świadczenia nieodpłatne a nawet transakcje z pewnymi konkretnymi osobami fizycznymi.

Ustalanie cen transferowych – jak?

Aby móc zastosować cenę transferową, trzeba ją najpierw ustalić. Ustawodawca daje nam w tym zakresie pewną dowolność, ale jest ona mocno obwarowana różnymi zastrzeżeniami. Zasadniczo możemy wybierać spośród pięciu metod zaproponowanych odgórnie, a nawet zaproponować własną metodę. W praktyce każdy wybór metody ustalania cen transferowych – nawet jeśli padło na jedną z metod rekomendowanych – musi być szczegółowo uzasadniony. Obowiązkiem spółki jest wykazanie, że to właśnie ta a nie inna metoda była najodpowiedniejsza i stanowiła najlepszy sposób na odzwierciedlenie warunków rynkowych.

Dokumentacja cen transferowych – co obejmuje?

Wykazanie prawidłowego toku postępowania w ramach ustalenia cen transferowych musi być szczegółowo udokumentowane. Ponownie podmiot ma tutaj raczej niewielką dowolność – istnieją ściśle określone reguły, zgodnie z którymi należy przygotować dokumentację. Konieczne jest przedstawienie przedsiębiorstwa, samej transakcji a nawet specyfiki branży. Nie możemy zapomnieć o wykazaniu potencjalnych korzyści i ryzyk. Należy także mieć na uwadze, że wszystkie dokumenty w obcych językach muszą być przetłumaczone na j. polski, najlepiej przez tłumacza przysięgłego.

Polityka cen transferowych – tworzyć czy nie?

Polityką wewnętrzną cen transferowych nazywamy zbiór reguł, zgodnie z którymi dana firma przeprowadza transakcje wymagające stosowania cen powiązanych. Najczęściej na stworzenie takiej polityki decydują się spółki regularnie dokonujące transakcji z podmiotami powiązanymi, jednak mogą to być również firmy dokonujące częstych transakcji z innymi podmiotami, w przypadku których ceny transferowe również obowiązują (np. przy prowadzeniu interesów z przedsiębiorstwem zlokalizowanym na terenie raju podatkowego). Kiedy warto zdecydować się na sformułowanie zasad polityki cen transferowych? Przede wszystkim wówczas, gdy ich stosowanie nie ma charakteru incydentalnego ale jest stałym, powtarzalnym elementem funkcjonowania firmy. Więcej o korzyściach płynących z posiadania polityki cen transferowych oraz o sposobach jej konstruowania przeczytać można tutaj: https://cenytransferowe.org/uslugi/polityka-cen-transferowych/.

Czy temat cen transferowych naprawdę jest skomplikowany? Tak. Czy to oznacza, że przedsiębiorca zobowiązany do ich stosowania musi żyć w nieustannym stresie, obawiając się prawnych, podatkowych i finansowych konsekwencji swoich błędów? Na szczęście nie. Na rynku funkcjonują już podmioty wyspecjalizowane w zagadnieniu cen transferowych i zajmujące się nim profesjonalnie. Warto skorzystać z ich wsparcia w wielu aspektach. Taka firma dokona audytu cen transferowych, przygotuje wewnętrzną politykę dla spółki, przeprowadzi szkolenie personelu i będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesów. Dzięki temu nie tylko zniwelowane zostanie ryzyko kosztownej pomyłki, ale też może dojść do optymalizacji podatkowej w sposób jak najbardziej korzystny dla przedsiębiorstwa, ale przebiegający całkowicie w ramach obowiązującego prawa.

Artykuł sponsorowany

Redakcja plusuj.pl

Specjaliści od rozwoju osobistego, pracy, biznesu, finansów i nauki. Znajdziesz u nas praktyczną wiedzę i wiele ciekawostek na podane tematy i dowiesz się, jak rozwijać swój biznes lub własne umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Deklaracja zgodności
Ceny transferowe w praktyce
węże przemysłowe

Jesteś zainteresowany reklamą?