Wiedza o innowacji, biznesie, nauce
Przedsiębiorczość, prace badawczo-rozwojowe, start upy, technologie, komercjalizacja, modele biznesowe
Jedna z przyjaciółek mając pomysł zapytała się od czego ma zacząć biznes. Pytanie „Jak zacząć biznes?” jest bardzo często wpisywane w google szczególnie przez osoby, które nie miały styczności stworzeniem biznesu. Jak dobrze zacząć, jak szybko zarabiać, jak odnieść sukces? Przedstawię ci jeden ze sposobów, chciałbym aby pobudził cię do myślenia i znalezienia własnej ścieżki. Możesz się o to oprzeć i odnieść sukces, a możesz również od tego zacząć i znaleźć swoją ścieżkę zaś informacje pod spodem użyć jako zagadnienia do przepracowania. Wiedzę, którą się dzielę pozyskałem dzięki kilkunastu biznesom, które stworzyłem, współtworzyłem i pomagałem stworzyć i przebudować.
Czytaj więcej: Jak zacząć biznes?
Rozpoczynając prace nad startupem, obok idei i chęci najczęściej nie ma nic. Można odnaleźć dużo materiałów dotyczących pierwszej rudny finansowania i kolejnych, na których przedsiębiorca ma już opracowany produkt, biznesplan, a czasami nawet pozyskanych klientów. Ale co wówczas, kiedy idea jest tylko na kartce? Jak podzielić skórę na niedźwiedziu, który jeszcze biega w lesie?
Czytaj więcej: Jak podzielić udziały w inicjowanym startapie?
Istnieje ogromna różnica pomiędzy robić dobrze a robić to, co trzeba w danej chwili. Twoja praca nie będzie mieć znaczenia, jeśli wykonujesz coś niepotrzebnego, nawet jeśli robisz to bardzo dobrze. Steve Jobs w wywiadach podkreślał, że jego firma stała się tym, czym jest dzięki wyborom i wytrwałości odrzucania nawet wspanialszych pomysłów.
Czytaj więcej: Robić dobrze rzeczy a robić właściwe rzeczy - Kierunki działań
Fundamentalną rzeczą tworzenia i budowania biznesu jest uświadomienie sobie: co to jest produkt? oraz co to jest usługa?. Przedstawię prostą schematyczną metodę, podstawę każdego dobrego biznesplanu i przedsięwzięcia. Intuicyjnie korzystają z niej biznesmeni, uczą coachowie biznesu i kadry zarządzające. Metodę zilustruję praktycznymi przykładami z życia codziennego oraz z transferu technologii.
Uwaga, wiedza poniżej przedstawiona, nie jest wykładana na studiach, jej poznanie znacznie zmienia percepcje.
Czytaj więcej: Jak dobrze rozpocząć biznes?
Firmy potrzebują innowacji, by mieć przygotowane rozwiązania na przyszłość. Wiele firm, uczelni, a nawet Unia Europejska stworzyła formalne programy innowacji, aby zachęcić do opracowywania nowych rozwiązań dla problemów ludzi. Promuje się ilość wynalazków, złożonych patentów itp.
Pojawia się pytanie, jak myśleć, by tworzyć DOBRE innowacje? Co zrobić, aby menedżerowie stymulowali innowacyjną kulturę firmy? Jakie kompetencje miękkie, czy twarde trzeba brać pod uwagę w projektowaniu programów wynalazczych? Oto kilka podstawowych, praktycznych wskazówek, w jaki sposób organizacje mogą rozwijać „myślenie innowacyjne" a co za tym idzie budować kulturę innowacji.
Czytaj więcej: Jak wprowadzić kulturę innowacji w firmie, organizacji?
Start-upy to nie pieczenie ciasta z przepisu, lecz tworzenie nowej piekarni. Stąd ważne, by wiedzieć, które elementy są istotne, a które nie. W przepisie na ciasto wszystkie składowe są równie ważne, zaś w piekarni normy ISO możemy sobie podarować, zaś musimy mieć piec. Poniżej znajduje się lista rzeczy, których uporządkowanie w hierarchii ważności wpłynie na Twój sukces lub klęskę.
Czytaj więcej: 6 ważnych rzeczy i 6 nieistotnych dla twego start-upa!