Warning: A non-numeric value encountered in
/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line
484
Warning: A non-numeric value encountered in
/plugins/system/helix3/core/helix3.php on line
484
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju informuje, iż ogłasza w dniu 19.03.2013 r. I konkurs w ramach Przedsięwzięcia pilotażowego DEMONSTRATOR +.
Celem Przedsięwzięcia jest wzmocnienie transferu wyników badań do gospodarki poprzez wsparcie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania nowej technologii lub produktu obejmującego przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali demonstracyjnej.
Przedsięwzięcie ukierunkowane jest na wsparcie:
- dużych zintegrowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych nakierowanych na komercjalizację wyników badań obejmujących wszystkie etapy od badań naukowych do przygotowania innowacyjnego produktu (technologii) przetestowanej na instalacji pilotażowej/demonstracyjnej;
- budowy instalacji pilotażowych/demonstracyjnych służących testowaniu nowych rozwiązań technologicznych wypracowywanych w organizacjach badawczych lub w przedsiębiorstwach.
Adresatami Przedsięwzięcia są przedsiębiorcy, organizacje badawcze oraz konsorcja naukowe z udziałem przedsiębiorcy. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.

Działając na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. 96, poz. 617, z późn. zm.), Koordynatorzy Dyscyplin ogłaszają konkursy:
- OPUS 5 – na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów;
- PRELUDIUM 5 – na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora;
- SONATA 5 – na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową posiadające stopień naukowy doktora.
Narodowe Centrum Nauki wraz z programem Infect-Era zaprasza do udziału w konkursie na międzynarodowe projekty badawcze.
Tematyka konkursu obejmuje następujące zagadnienia:
- The microbes’ environment and infection including metabolism of microbes, molecular mechanisms and strategies of their pathogenicity;
- The host-microbe interaction, co-infection, microorganisms transmissibility and host susceptibility factors.
Z konkursu są wykluczone tematy dotyczące HIV/AIDS, malarii oraz gruźlicy.
Konsorcja badawcze muszą się składać z zespołów reprezentujących co najmniej 3 kraje biorące udział w programie Infect-ERA.
Terminy:
- 19 kwietnia 2013 r., 17:00h (CEST, Central European Summer Time): skrócona wersja (preproposal);
- 2 sierpnia 2013 r., 17:00h (CEST): pełna wersja (full proposal) – tylko wnioski zakwalifikowane do II etapu oceny.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż dnia 15 lutego 2013 r. został otwarty międzynarodowy I konkurs w ramach ERA-NET SUSFOOD.
Termin składania wniosków wstępnych (pre-proposal) upływa 3 maja 2013 r. o godzinie 15.00 czasu środkowoeuropejskiego.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło budżet w wysokości 800 000 € na sfinansowanie zwycięskich projektów z udziałem polskich zespołów badawczych.
Wnioski wstępne (pre-proposal) należy składać na przynajmniej jeden z trzech poniższych tematów:
- Improving input, waste and side flow strategies to increase resource efficiency and provide added value in food products and food processing, manufacture, reducing input (energy, water) in the food chain
- Innovation in food processing technologies and food products to support a sustainable food chain
- Understanding consumer behaviour to encourage a (more) sustainable food choice
Wnioski mogą składać jedynie konsorcja międzynarodowe, utworzone przez naukowców z minimum 3 krajów finansujących konkurs. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.

Rada Narodowego Centrum Badań i Rozwoju uchwałą nr 1/2013 z dnia 30 stycznia 2013 r., pozytywnie zaopiniowała uruchomienie przedsięwzięcia pilotażowego dotyczącego wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej. Głównym celem realizowanego przedsięwzięcia będzie wzmocnienie transferu wyników badań do gospodarki poprzez wsparcie przedsięwzięć w zakresie opracowania nowej technologii lub produktu obejmującego przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali demonstracyjnej. Głównymi adresatami wsparcia są przedsiębiorcy, konsorcja naukowe oraz organizacje badawcze. W chwili obecnej trwają w Centrum prace nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej dla konkursu w ramach przedsięwzięcia, którego uruchomienie planowane jest w marcu 2013 r.
Zapraszamy do zapoznania się z założeniami nowego przedsięwzięcia.
Komisja Europejska (KE) przewidziała w komunikacie „Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: biogospodarka dla Europy”, który został opublikowany 13 lutego 2012 roku, utworzenie Panelu ds. biogospodarki.
Celem panelu, jako ciała o charakterze doradczym, będzie zapewnienie wsparcia KE we wzmocnieniu synergii oraz spójności miedzy politykami, inicjatywami oraz sektorami gospodarki związanymi z biogospodarką na poziomie UE oraz powiązania ich z istniejącymi mechanizmami.
Panel ma składać się z trzydziestu członków reprezentujących administrację oraz zainteresowane strony: przemysł, uczelnie, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe oraz europejskie stowarzyszenia w sektorze rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa.
Termin składania aplikacji: do 24 lutego 2013 r.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.
Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE wspólnie z Lokalnym Punktem Kontaktowym na Politechnice Poznańskiej zapraszają na seminarium pt. "Zostań Ekspertem Komisji Europejskiej!".
Komisja Europejska jest zainteresowana znalezieniem ekspertów, którzy będą oceniać wnioski projektowe i/lub uczestniczyć w recenzowaniu realizacji projektów finansowanych z 7. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego Unii Europejskiej oraz w przyszłości Horyzontu 2020. Oferta przeznaczona jest dla osób indywidualnych, jak również dla instytucji, które przedstawią listę kandydatów. Korzyści z bycia ekspertem Komisji Europejskiej są bardzo duże, a w przyszłości przynoszą efekty podczas pisania własnych projektów. W programie szkolenia przewidziane są m.in. wystąpienia ekspertów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z oceny projektów w 7. PR, a także zaprezentowane zostaną doświadczenia z oceny wniosków, z punktu widzenia pracownika Komisji Europejskiej.
Termin: 5 marca 2013 r.
Lokalizacja: Politechnika Poznańska, ul. Jana Pawła II nr 28, budynek przy DS. nr 1, Poznań.
Więcej informacji oraz rejestracja wkrótce na stronie.
Do 22 lutego 2013 r. można zgłaszać projekty do Intel® Business Challenge Europe 2013 - konkursu na innowacyjne produkty, inteligentne technologie oraz interaktywne aplikacje mobilne i internetowe. Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronie projektu i przesłać abstrakt – kilkustronicowy opis swojego pomysłu. Na zwycięzców konkursu czeka intensywny program mentoringowy oraz europejskie finały w Dublinie i światowe w Krzemowej Dolinie.
Konkurs przeznaczony jest dla studentów bądź niedawnych absolwentów (do 4 lat po ukończeniu studiów) w wieku od 18 do 34 lat. Poszukiwane są innowacyjne produkty, inteligentne technologie oraz interaktywne aplikacje mobilne i internetowe w obszarach takich jak: medycyna, energia, ludzie i społeczeństwo, biotechnologia oraz nanotechnologia.
Konkurs został podzielony na trzy etapy:
- W pierwszym etapie, trwającym do 22 lutego br. uczestnicy rejestrują się na stronie internetowej projektu www.intelchallenge.eu, gdzie zamieszczają skrócone opisy projektów (abstrakty);
- Do drugiego etapu wybieranych jest 200 najlepszych pomysłów z całej Europy, których autorzy poproszeni będą o przygotowanie biznes planów oraz krótkiego materiału wideo (tzw. elevator pitch). Międzynarodowe Jury wybierze 24 prace finałowe;
- Trzeci etap to Finał Intel® Business Challenge Europe, który odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2013 r. w Dublinie.
Tegoroczny Europejski finał konkursu zaplanowany został jako oficjalne wydarzenie towarzyszące EuroNanoForum 2013. ENF 2013 to oficjalne wydarzenie organizowane w ramach irlandzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Konferencja, która zgromadzi ponad 100 uczestników organizowana jest wspólnie przez Enterprise Ireland i Spinverse pod patronatem Komisji Europejskiej, Dyrekcji ds. Badań Naukowych i Innowacji. Tegoroczna edycja konferencji skupia się na komercjalizacji w obszarze nanotechnologii.
Aby ułatwić młodym przedsiębiorcom przygotowanie dokumentów konkursowych organizatorzy oferują im pomoc - profesjonalne narzędzia, jak ścieżka e-learningowa czy wideo konsultacje z międzynarodową grupą ekspertów.
Do trzeciego, finałowego etapu konkursu zakwalifikują się 24 najlepsze projekty, których autorzy zaproszeni zostaną na Europejskie finały w Dublinie. Tam, dzięki kolejnym sesjom mentoringowym z praktykami biznesu i naukowcami, przygotują się do obrony pomysłu przed międzynarodowym jury. Pięć zwycięskich zespołów wyjedzie do Krzemowej Doliny w Kalifornii na światowe finały Intel Global Challenge w październiku 2013 r.
Organizatorem projektu oraz fundatorem nagród jest firma Intel. Partnerami strategicznymi przedsięwzięcia są europejska organizacja Junior Achievement Young Enterprise i INVESTIN Fundusz Zaawansowanych Technologii.
Wszystkie szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej projektu www.intelchallenge.eu i profilu na portalu facebook.com
KONTAKT:
Młodych pasjonatów nauki zapraszamy na konferencję "Wpływ młodych naukowców na osiągnięcia polskiej nauki - konferencja", która odbędzie się w dniach 13-14.04.2013 r. w Gdańsku. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłasza w dniu 28.01.2013 r. I konkurs w ramach programu Innowacje Społeczne.
Cel główny Programu:
poprawa jakości życia społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem tych grup i obszarów, w których istnieje rzeczywista potrzeba innowacyjnych rozwiązań i podejmowania nowych inicjatyw społecznych.
Cele szczegółowe Programu:
- wzrost liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz innowacyjnych produktów, usług i procedur pozwalających na rozwiązanie złożonych problemów społecznych;
- wzrost współpracy międzysektorowej na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.
Program adresowany jest do:
konsorcjów w skład, których wchodzi, co najmniej jedna jednostka naukowa oraz co najmniej jeden przedsiębiorca albo, co najmniej dwie jednostki naukowe, z obligatoryjnym udziałem organizacji pozarządowej posiadającej osobowość prawną i mającej siedzibę na terytorium RP.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 1 000 000 PLN
Termin naboru wniosków: 28 stycznia 2013 r – 28 marca 2013 r.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie.
