W tekście zastosowano uproszczenia i porównanie. Jest to subiektywny punkt widzenia. Autor zachęca do przemyśleń i wyrobienia sobie swojego zdania.
Dziś o ambicji. Mamy osoby, które podziwiamy i cenimy. Chcemy osiągnąć to, co one. Jednak problem polega na tym, iż widzimy je już na etapie, w którym aktualnie są. Z obserwacji stanu aktualnego bardzo ciężko jest wydedukować jaką drogę przeszli. Ta droga jest złożeniem czynników takich jak praca, posiadane kompetencje oraz zbieg okoliczności (miejsca i czasu), przez niektórych nazywane szczęściem.
Z drugiej strony, jeśli osoby takie wybieramy do podziwiania to mamy gdzieś jakiś potencjał, nadzieję, by to osiągnąć w jakieś formie. Dowodem może być szczegółowa analiza, dlaczego jedne osoby podziwiamy a jeszcze inne, które są na wyższym poziomie już nie? Od naszego nastawienia zależy czy podejmiemy wysiłek, walkę, by to osiągnąć. Jesteśmy na tym świecie tylko chwilę zwaną życiem. Podjęcie prób daje nam szansę, na osiągniecie tego celu. Poddanie się — gwarantuje, że nie nic nie osiągniemy.
Nasza postawa do osób, które podziwiamy, może nam odbierać siły lub budować wartość. Przykładem, może być koncert muzyczny, na którym w tłumie na pewno jakiś muzyków znajdziemy, którzy może marzą, by się stać taką gwiazdą jak występujący. Idola można stawiać w pozycji niedoścignionego "bożka", osłabiając tym samym swoją szansę, że osiągniemy podobnie to, co on lub chodzić na koncerty, by się uczyć.
Podobnie ma się po spotkaniach z ludźmi. Można po takich spotkaniach mieć doła, poczucie niższej wartości (mogły te osoby świadomie lub nie świadomie to wywołać). Można wyjść z przekonaniem "A ja jemu pokażę!" - bardziej z motywowanym do osiągnięcia celu. W dużej mierze, jakie znaczenie temu nadamy, zależy od nas samych. Uwaga pozytywną motywacją jest znacznie silniejsza i działa na dłuższy czas.
A jak ma z tą się ambicja. Zdefiniujmy najpierw słowo Ambicja (łac. ambitio — żądza sławy, czci, uznania; staranie się, szlachetna duma, poczucie własnej godności) to postawa człowieka, cecha charakteru polegająca na silnym poczuciu godności osobistej oparta na stawianiu sobie trudnych celów i dążeniu do ich realizacji (człowiek ambitny), także nieuporządkowane dążenie do sławy i zaszczytów. Alfred Adler sytuuje ją w kategorii dążeń, zaś według Abrahama Maslowa to potrzeby.
Na to wszystko nałóżmy jeszcze różne etapy rozwoju człowieka, iż człowiek, w których kładzie nacisk na odmienne sprawy. Najpierw jest to chęć zdobycia wiedzy, doświadczenia (np.podróże, spotkania z ludźmi) poznania następnie gromadzenia dóbr i wpływów (liczy się, to co się ma). Kolejnym etapem jest bycie — liczy się: kim się jest, jakimi wartościami się kierujesz, co się robi.
Modrością życiową jest, to co wybieramy oraz jaką drogę do tego osiągnąć. To, co możemy osiągnąć i jak? W tym kontekście ambicja jawi nam się jako kroczenie każdego dnia do osiągnięcia celu oraz stawaniem się lepszym (sprawniejszym, mądrzejszym) niż dzień we wcześniej. To, co naprawdę chcemy: jest kluczem! Jeśli wiesz co chcesz, obierasz kurs i płyniesz w określonym celu. Jeśli nawet cel nie jest mocno sprecyzowany, dajesz sobie szanse na to, iż w drodze do niego nabierze on charakteru i szczegółów. W przeciwnym razie zaczynasz dryfować, a nawet być miotanym w kierunkach celów wyznaczonych przez innych.
A co jest zaprzeczeniem ambicji? Na pewno nie inne cele, dążenia, potrzeby, aniżeli ty spostrzegasz. Podoba mi się wypowiedź Anny Starmach. Na pytania, kiedy powróci do figury sprzed porodu (bo przecież inne celebrytki tak szybko to zrobiły). Odważnie odpowiedziała, że dla niej najważniejszy jest teraz czas z dzieckiem, a na figurę też przyjdzie czas. Według mnie zaprzeczeniem ambicji jest zaprzestanie poszukiwań, co jest ważne, zaprzestanie podejmowania wysiłku do zmieniania się, dążenia, stawiania i realizacji celów.
Jakie są moje ambicje. Chcę zostać przedsiębiorcą z zespołem wspaniałych ludzi, oferujących wartość dla konsumentów a przy tym zbudowanie wysoce wydajnej struktur generującej zysk. Ponadto moje dążenie do bycia najlepszym w zakresie inicjowania innowacji i przekazywania wiedzy w tym temacie. A nader wszystko kierowanie się wartościami, które wyznaję.
A jaki są twoje ambicje?