Warning: A non-numeric value encountered in /plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 484

Warning: A non-numeric value encountered in /plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 484

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Jak dobrze wystartować by odnieść sukces w R&D+I?

Planując karierę czy wybierając obszar badań, czasami pojawia się pytanie: Jaka jest szansa odnieść sukces? Przez niektórych ludzi rozumiany jako splendor (tytuły, publikacje, uznanie w środowisku naukowym), satysfakcja z pasjonującej pracy, a czasami jako połączenie powyższych z zarabianiem prawdziwie dobrych pieniędzy.
Blog ten jest poświęcony badaniom i pracom rozwojowym prowadzącym do innowacji, która przynosi bezpośrednie korzyści społeczeństwu i gospodarce.

O planowaniu kariery w naukach podstawowych, prowadzących do nobla nie będę się wypowiadał, chociaż z dwoma noblistami miałem przyjemność rozmawiania i uczestniczenia w ich wykładach. Badania dla przemysłu są promowane w Polsce i na świecie. Widać to po różnicy budżetów instytucji finansujących naukę (Narodowe Centrum Nauki NCN– 2016 …..; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NCIBR – 2016)

Po pierwsze wybór obszaru.

Jeśli zajmujesz się rozwielitkami (takie małe organizmy w kałuży) lub przetwarzaniem dużych baz danych (np. informacji z zachowań użytkowników)  i spędzisz przy tym 1000 godzin, to staniesz się ekspertem posiadającym ogromną wiedzę!
Rodzą się zatem pytania:
Kto szybciej znajdzie temat projektu, który będzie interesował firmy?
Jakiej wielkości średnie budżety projektów są w danej dziedzinie?
Obszary, w których przepływają duże pieniądze to: informatyka, medycyna, robotyka, zarządzanie ryzykiem itp. Firmy działające w tych obszarach potrzebują wybicia się ponad konkurencje, stąd inwestycje w nowe produkty oraz usługi. Przedsiębiorstwa te stać na inwestowanie, a nakłady finansowe w nauce pochodzące z przemysłu odzwierciedlają stan gospodarki.
Chciałbym, byś zrozumiał mnie właściwie, każdy obszar nauki jest ważny! Chcę tutaj zwrócić uwagę, że jeśli chcesz dobrze zarabiać a masz jeszcze możliwość wyboru obszaru lub przebranżowienia, możesz z tego skorzystać.
W obszarach najbardziej dochodowych jest znaczna konkurencja oraz bariery wejścia, ale decyzja należy do Ciebie.

W wybranym obszarze nauki jest możliwość wyboru spośród różnych zagadnień. I tak, w socjologii, która nie wydaje się na pierwszy rzut oka dochodowa, można wybrać temat np. Inspirowanie społeczności lokalnej poprzez media społecznościowe do zakupu dóbr luksusowych lub np. Inspirowanie społeczności lokalnej poprzez media społecznościowe do oszczędzania wody. Sam widzisz, że nawet w tej samej dziedzinie można dokonać wyboru tematu o różnym znaczeniu rynkowym. Dotykamy tutaj ważnego zagadnienia jakim są odbiorcy. Tworząc temat badawczy i nie zadając sobie pytań: kto jest odbiorcą?, kto może zapłacić?, narażamy się na to, że po wytworzeniu rezultatów nie znajdziemy odbiorcy. W przypadku, kiedy od razu znajdziemy odbiorcę i POZNAMY JEGO PROBLEMY! - zwiększamy szansę na wdrożenie naszych rozwiązań.

Otaczający cię ludzie, praca z najlepszymi.

Kiedyś czytałem artykuł, który wykazywał powiązania noblistów-kto był czyim uczeniem lub przyjacielem kogo. Wniosek był taki, że środowisko bardzo wpływa na szansę wypracowania nobla. Steve Jobs mówił wielokrotnie, iż nie ma czasu na pracę z ludźmi przeciętnymi, wybiera najlepszych. Wybierając współpracę, kierownika, lub promotora ważne jest, by zobaczyć co osiągają ludzie, z którymi współpracują, jakie posiadają zaplecze. Nie mówię tutaj tylko o sprzęcie, ale o ludziach i kontaktach. Współpracując nie tylko poszerzmy swoje możliwości, ale przede wszystkim uczymy się zachowań szefa, by móc później „przewyższyć mistrza”.

Miejsce
We wcześniejszym akapicie mówiłem o ludziach, ponieważ to ludzie tworzą miejsca. Miejsca posiadają swoją markę, a także możliwości sprzętowe. Jeśli pracujesz w prestiżowym miejscu to super, jeśli nie, to możesz spróbować nawiązać współpracę-nie jest to obligatoryjne, przydaje się. Prestiż miejsca może na zasadzie aureoli udzielić się Tobie.

Ostatnie, najważniejsze!!!
Co zrobisz, kiedy okaże się, że stworzone przez Ciebie rozwiązanie jest już na rynku, lub nie da się go opatentować? Stąd ważne jest dobre odrobienie zadania domowego, jakim jest sprawdzenie rozwiązania w literaturze, w bazach patentowych oraz na rynku. Nie eliminuje to ww. sytuacji, ale zimniejsza ryzyko ich wystąpienia oraz dostarcza nam wiedzy, co zrobili inni. Czasami okaże się, że lepszym rozwiązaniem jest wyszukanie i dostosowanie rozwiązania, aniżeli tworzenie go od nowa. Naprawdę duża ilość rozwiązań jest w domenie publicznej (np. patent wygasł), przykładem tutaj mogą być technologie produkcji nanosrebra.

Chcesz widzieć więcej, jak skutecznie robić RDI, zapisz się na newsletter.

 

 

 

Skomentuj lub poleć

Free Joomla! template by Age Themes