Zmiana rządu to dobra okazja do przyjrzenia się bliżej przyszłości polskiej nauki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka, która drugą kadencję będzie odpowiedzialna za rozwój polskiej nauki w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” przedstawiła najbliższe plany. Zamierza łączyć naukę z biznesem oraz umożliwić naukowcom realizację projektów badawczych.
Przed Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa wyższego dużo pracy. Jak czytamy w artykule „Gazety Prawnej”, do najważniejszych zadań będzie należało opracowanie nowego systemu rozdziału środków unijnych na finansowanie szkolnictwa wyższego oraz nauki. „Bardzo zależy mi na tym, aby polscy naukowcy w większym stopniu mogli sięgać po granty, które rozdzielane są bezpośrednio w Brukseli. Chcemy umiędzynarodowić polską naukę. Zamierzamy zbudować w Polsce międzynarodowe interdyscyplinarne zespoły badawcze” – podkreśliła Kudrycka.
Szykują się zmiany także na płaszczyźnie finansowania innowacji. Barbara Kudrycka wysuwa propozycję, by zmienić formułę opodatkowania działalności innowacyjnej poprzez zamrożenie podatku od praw autorskich do wynalazku aż do momentu, gdy ten zacznie przynosić dochody ze sprzedaży. „W mojej ocenie doprowadzi to do bliższej współpracy pomiędzy nauką a biznesem” - podsumowała.Na lepsze warunki będą mogli liczyć także naukowcy, którzy zakładają na swoich uczelniach spółki spin-off. Reforma w tym zakresie ma dotyczyć głownie zmniejszenia kosztów funkcjonowania takich podmiotów, by powstawało ich jak najwięcej –czytamy.
Barbara Kudrycka, w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” wspomina także o planach utworzenia Polskiego Funduszu Innowacyjności, który byłby skierowany do małych i mikroprzedsiębiorstw, które stawiają na innowacyjność. Środki z tego źródła mogłyby zostać skierowane także do studentów i wybitnych uczniów – czytamy. Ci ostatni będą mogli liczyć nadal na bezpłatną naukę na studiach stacjonarnych, a kierunki wyróżnione przez Państwową Komisję Akredytacyjną zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych będą mogły liczyć na specjale dotacje. Na razie jednak nie przewiduje się dotowania uczelni niepublicznych w inny sposób, o czym wspominaliśmy na Portalu Innowacji w ostatnim tygodniu. „Najlepsze uczelnie niepubliczne otrzymują już środki na badania naukowe, a teraz będą także mogły uzyskiwać środki na finansowanie studiów doktoranckich” – podsumowała minister.
Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Trzeba połączyć naukę z biznesem”, Gazeta Prawna, 23.11.2011 r.