Warning: A non-numeric value encountered in /plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 484

Warning: A non-numeric value encountered in /plugins/system/helix3/core/helix3.php on line 484

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 239

Polacy zaproszeni do globalnej sieci profesjonalistów transferu technologii

Jedną z dróg prowadzących do zwiększenia liczby innowacji w gospodarce jest - obok wysiłku badaczy i otwartości menedżerów - wykształcenie osób, które będą pośredniczyć między światem nauki a przemysłem. Wysiłki Polaków, zmierzające do utworzenia zawodu brokera nowych technologii, zostały docenione na poziomie globalnym. 12 czerwca na Politechnice Warszawskiej gościła Claar-els van Delft, prezes społeczności profesjonalistów transferu technologii. Absolwenci kursu zarządzania własnością intelektualną zostali zaproszeni do grona członków aliansu.W uroczystym zakończeniu cyklu warsztatów, organizowanych przez stowarzyszenie IP Management Polska, uczestniczyli naukowcy, przedsiębiorcy, finansiści, eksperci z zakresu ochrony środowiska, prawnicy, ekonomiści oraz studenci - laureaci projektu Pol-Nord Bridge.

Gościem specjalnym była Claar-els van Delft z Holandii, prezes europejskiego stowarzyszenia profesjonalistów transferu technologii ASTP i aliansu ATTP, łączącego kilka podobnych stowarzyszeń z obszaru 67 krajów świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Alians został zawarty zostało 27 maja w Paryżu.

"Nie jesteśmy stowarzyszeniem biurokratycznym, wierzymy, że wiedza ekspercka pochodzi od praktyków. Możemy pozwolić sobie na pragmatyzm, bowiem nie jesteśmy finansowani z funduszy rządowych. Nasza współpraca opiera się na ochotnikach - ludziach, którzy chcą i lubią uczyć innych, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem" - mówiła van Delft podczas wizyty w Warszawie.

ATTP proponuje członkostwo brokerom technologii z całego świata - również tym, którzy już działają lub będą kształceni w Polsce. Założeniem stowarzyszenia jest rejestracja profesjonalistów w oparciu o odbyte kursy i studium przypadku, w którym można udowodnić i zweryfikować umiejętności w zakresie transferu do gospodarki nowych technologii, wynalazków, innowacyjnych rozwiązań.

Kursy oferowane przez stowarzyszenie są prowadzone zarówno przez akademików, jak i menedżerów. Egzaminy i studia przypadków będą przygotowywane we współpracy w wieloma uznanymi organizacjami certyfikującymi zdolności zawodowe. Jednak specyfika procedury rejestracyjnej została opracowana specjalnie dla zawodu eksperta transferu technologii. Filozofia ATTP brzmi: "Pokaż nam, że potrafisz".

"Każdy zarejestrowany u nas profesjonalista zyska rozpoznawalność w innych krajach, wiarygodność, zaplecze społeczności tworzącej globalną sieć osób realizujących wspólna misję, odpowiedzialnych za swoje zawodowe powinności" - zapowiada van Delft.

Misją, o której mówi, jest budowanie mostu między nauką a społeczeństwem. Z jej doświadczeń (przeszło 10 lat w funkcji prezes Stowarzyszenia Europejskich Specjalistów Transferu Nauki i Technologii ASTP) wynika, że członkostwo w międzynarodowej organizacji czyni brokera wiarygodnym zarówno dla biznesu, jak i dla badaczy. Obie strony wiedzą, jakie kompetencje ma osoba pośrednicząca w transakcjach technologicznych.

Jak poinformowała van Delft, koszt wszystkich oferowanych szkoleń (trzy 60-godzinne kursy), aplikacji i członkostwa zamyka się w kwocie 4 tys. euro. Kraje Europy Wschodniej mają istotne zniżki w opłatach. Informacje znajdują się na stronie www.attp.info

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

 

 

Skomentuj lub poleć

Free Joomla! template by Age Themes