W imieniu Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Serdecznie zapraszam na konferencję prasową poświęconą powstaniu pierwszej spółki typu spin – out w Uniwersytecie Śląskim, która odbędzie się w najbliższy wtorek, 16 października 2012 r. o godz. 11:00 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie(ul. 75 Pułku Piechoty, budynek H, pomieszczenie P8). Odwiedzajcie naszą stronę - możliwe że już jutro będziecie mieli okazję zobaczyć tą konferencję za pośrednictwem portalu Fundacji
Firma „n-lab Marcin Binkowski” będzie prowadzić działalność na podstawie umowy z Uniwersytetem Śląskim wraz z m.in dzierżawą unikatowej aparatury badawczej umieszczonej w Laboratorium Mikrotomografii, które od 11 lutego 2011r. działa w Zakładzie Komputerowych Systemów Biomedycznych w Instytucie Informatyki na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach.
Firma "n-lab" poza godzinami, w których w Laboratorium prowadzone są badania naukowe będzie odpłatnie wykorzystywać ten unikatowy sprzęt aby świadczyć usługi dla przemysłu. Ponadto umowa o współpracy pomiędzy uniwersytetem a przedsiębiorcą uwzględnia także komercjalizację wyników badań naukowych– z korzyścią dla obu stron.
Sprzęt jest ze względu na model i osprzęt unikatową aparaturą badawczą w skali kraju, współpracę z Laboratorium poza licznymi krajowymi ośrodkami prowadzą obecnie także naukowcy ze Stanford University, University of Northwestern, (USA) oraz Medical Research Council w Cambridge (UK).
Urządzenie prześwietla obiekt promieniowaniem rentgenowskim uzyskując jego precyzyjny obraz trójwymiarowy. Metoda nazywa sie mikrotomografią rentgenowską i może być stosowana w wielu dziedzinach przemysłu: np. w badaniach podzespołów elektrycznych, elektronicznych, urządzeniach agd, filtrach, katalizatorach, narzędziach chirurgicznych, endoprotez, oraz innych obiektów powlekanych powłokami, a także podzespołów w egzoszkieletach, robotach, czy tez innych konstrukcjach, w których końcowy produkt spełnia krytyczne funkcje i wymaga wysokich standardów przy testowaniu jakości.
Konferencja będzie połączona z pokazem działania sprzętu i jest częścią projektu „Uniwersyteckie Spotkania z Nauką” promującego i popularyzującego wiedzę o ciekawych i nowatorskich rozwiązaniach technologicznych opracowanych przez pracowników uczelni.
W konferencji wezmą udział również Prorektor UŚ ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką – prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Dariusz Laska – Kierownik Biura Współpracy z Gospodarką UŚ oraz doktoranci i studenci pracujący na unikatowym sprzęcie.
Istnieje możliwość przejazdu do Chorzowa spod Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego(ul. Bankowa) w tym celu możliwy jest kontakt pod numerem telefonu 510 294 045 do godz. 16:00 w poniedziałek 15 października.
Źródło: NANONET.