Klasteryzacja jest oznaką nowoczesnej gospodarki która zwiększa potencjał innowacyjny, oraz ułatwia przejść firmom przez kryzys. Crowdsourcing, oraz platformy Open Innovation są nowymi metodami rozwiązywania problemów z działu B+R - Jest to archiwalny już materiał do wykładu, który odbył się na Szkole B+R w 2011 roku, fragment tego wykładu jest udostępniamy bez potrzeby logowania się, druga część po zalogowaniu się na portal
Wszelkie prawa zastrzeżone. Grafika użyta pochodzi ze strony: wikimediacommons.
Slajd 1
B+R
Na samym początku zastanówmy się co oznacza skrót B+R. Ogólnie można powiedzieć że B +R to prace badawczo rozwojowe przeważnie o charakterze naukowym które mają na celu ulepszenie techniki, lub opracowanie nowych technologii. Wynikiem tych prac są technologie, odkrycia, teorie, wynalazki. Przeważnie w każdej większej firmie istnieje działa B+R, gwarantuje on utrzymanie firmy na rynku oraz jej ciągły rozwój. Mówimy głównie tutaj o firmach biotechnologicznych, chemicznych, ogólnie „naukowo-technicznych”.
Slajd 2
Skąd się to bierze
Dawne podejście do spraw rynkowych, rozwojowych wynika z natury człowieka – który uczony jest od najmniejszych lat współzawodnictwa. Kto pierwszy ten lepszy, w skrajnych przypadkach rodzi się patologia, która blokuje działanie innych, nie pozwala nawet rozwijać się innym osobom, traktuje się ludzi jako zagrożenie. Tak -jest to patologia wraz z brakiem poczucia własnej wartości, która skupia się na utrzymaniu własnej pozycji a nie na rozwoju. Innym podejściem jest WSPOŁPRACA – jest to drugi czynnik który jest wpajany od najmniejszych lat. Wszelkie zasady jakości (TQM, ISO) opierają się na podejściu współpracy w celu podniesienia jakości, a nie na zasadach konkurencji. Badania pokazują, że współpraca – przynosi poprawę jakości oraz znacznie przyspiesza rozwój. Można powiedzieć że WSPOŁPRACA rodzi nowe metody pracy, nie tylko na poziomie między ludzkiej ale także między firmami. Jednym z nich są: klastry.
Slajd 3
Klasteryzacja
Oznaką nowoczesnej gospodarki jest tworzenie struktur klastrowych. Oparte są one na nieformalnych/lub formalnych kontaktach i współpracy firm, instytutów badawczych z pokrewnych branż. Tworzenie sieci sprzyja rozwojowi wszystkich partnerów, podnosi statut (konkurencje) na rynku partnerów zaangażowanych w klaster. Taka współpraca powoduje lepsze wyniki niż praca w pojedynkę. Podstawą klastra jest przepływ wiedzy i informacji, która to oddziałuje na końcowy produkt/usługę finalną. Ważną cechą klastra jest działanie zgodne z zasadą: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” - słabe strony jednego partnera są wzmacniane przez pozostałych partnerów. Wspólne produkty są dziełem klastra a nie pojedynczych podmiotów.
Więcej jest dostępne dla zalogowanych uzytkowników Open Innovation, crowdsourcing, klasteryzacja - nowe narzędzia B+R - PART II