artykuł popularnonaukowy: SKOMPLIKOWANE I PROSTE - MŁODZI UCZENI O SWOICH BADANIACH.
Czytaj więcej: SKOMPLIKOWANE I PROSTE - MŁODZI UCZENI O SWOICH BADANIACH.
Czytaj więcej: SKOMPLIKOWANE I PROSTE - MŁODZI UCZENI O SWOICH BADANIACH.
Nagroda im. Witolda Lipskiego
Fundacja Rozwoju Informatyki, przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących (polskim oddziałem ACM) i Polskim Towarzystwem Informatycznym, z inicjatywy grupy polskich informatyków pracujących za granicą ustanawia Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych naukowców za dorobek naukowy w dziedzinie informatyki i jej zastosowań. O Nagrodę mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły 30 roku życia (lub 32 roku życia w przypadku kandydatów, którzy korzystali z urlopów wychowawczych) i są pracownikami, doktorantami lub studentami w krajowej szkole wyższej, albo w instytucji, której jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych w dziedzinie informatyki.
Czytaj więcej: Nagrodę im. Witolda Lipskiego 2009 - Piąta edycja konkursu naukowego
Konkurs obejmuje obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, napisane w języku polskim lub angielskim, z następujących dziedzin: Elektroenergetyka, Automatyka i diagnostyka przemysłowa, Energoelektronika, Inżynieria i zarządzanie procesami wytwarzania, Zaawansowane technologie i systemy inżynierskie,Technologie i systemy informatyczne, Nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych. Fundatorem nagrody jest Dyrektor Centrum Badawczego ABB oraz Prezes Zarządu ABB Sp. z o.o.
Konkurs obejmuje obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, napisane w języku polskim lub angielskim, z następujących dziedzin:
* Elektroenergetyka
* Automatyka i diagnostyka przemysłowa
* Energoelektronika
* Inżynieria i zarządzanie procesami wytwarzania
* Zaawansowane technologie i systemy inżynierskie
* Technologie i systemy informatyczne
* Nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych
Fundacja "Promyk Słońca" serdecznie zaprasza Państwa do udziału w II edycji Konkursu naukowego. Do konkursu mogą zostać zgłoszone prace magisterskie, doktorskie oraz publikacje w czasopismach naukowych, poruszające tematykę diagnostyki oraz rehabilitacji dzieci i młodzieży (z zakresu rehabilitacji medycznej, ruchowej, społecznej, psychologicznej, logopedycznej, pedagogicznej).
Jedną z dróg prowadzących do zwiększenia liczby innowacji w gospodarce jest - obok wysiłku badaczy i otwartości menedżerów - wykształcenie osób, które będą pośredniczyć między światem nauki a przemysłem. Wysiłki Polaków, zmierzające do utworzenia zawodu brokera nowych technologii, zostały docenione na poziomie globalnym. 12 czerwca na Politechnice Warszawskiej gościła Claar-els van Delft, prezes społeczności profesjonalistów transferu technologii. Absolwenci kursu zarządzania własnością intelektualną zostali zaproszeni do grona członków aliansu.
Czytaj więcej: Polacy zaproszeni do globalnej sieci profesjonalistów transferu technologii
Jedną z bolączek polskiej nauki jest zbyt mała liczba patentów rejestrowanych przez instytuty, uczelnie i samodzielnych badaczy współpracujących z przemysłem. Z danych przedstawianych przez Urząd Patentowy RP wynika, że Polska zajmuje pod tym względem ostatnie miejsca w rankingu państw europejskich. Twórcom wynalazków i nowych technologii może pomóc działanie 5.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) - "Zarządzanie własnością intelektualną". Dzięki środkom wypłacanym przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) patentowanie i zastrzeganie praw własności przemysłowej będzie dla naukowców mniej uciążliwe finansowo.
Zapraszamy do zapoznania się ze ofertą stypendiów naukowych fundowanych przez CSIRO - najwiekszą instytucję badawczą w Australii.
W tym roku po raz 6 lat Biuro tłumaczeń Barbary Haller de Hallenburg-Illg organizuje prestiżowy konkurs "Młody Wynalazca". Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Drugi polsko-izraelski konkurs dotyczy projektów naukowych ukierunkowanych na rozwijanie innowacyjnych produktów oraz rozwiązań technologicznych, które będzie można wdrożyć do gospodarki. Powinny one spełniać kryteria komercjalizacji, zatem rezultatem prowadzonych prac muszą być rozwiązania gotowe do komercyjnego zastosowania, charakteryzujące się potencjałem rynkowym dla Polski, Izraela i Europy. Formularze z opisem projektów można składać do 10 października 2011 roku.