Jak wynika z badań firmy Hays, specjalizującej się w doradztwie personalnym, jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów są pracownicy badawczo-rozwojowi (B+R ang. R&D).
W roku 2018 byli wymienieni na liście pod numerem 5, zaś w roku 2019 wyprzedzili e-commerce i obecnie znajdują się na 4 pozycji. Wyprzedzili tylko twórcy oprogramowania (IT developer), specjaliści ds. cyber-bezpieczeństwa, księgowy ds. podatków. Popyt na pracowników wpływa również na zwiększenie wynagrodzenia, które szacuje się, że w roku 2019 wzrośnie powyżej 10% powyżej inflacji.
Specyfika pracy naukowców - pracowników badawczo-rozwojowych.
Umiejętność myślenia, kreowania, analizowania, zbierania danych, przetwarzania danych, eksperymentowania, szukania rozwiązań, ulepszanie, rozwijanie, testowanie to można przypisać do zawodu badacza. Coraz lepiej rozumieć zachodzące zjawiska i projektować działania skutkujących zakładanymi efektami. Tu nie tylko chodzi o nauki ścisłe i techniczne, ale również nauki miękkie, analityczne, społeczne i humanistyczne.
Czemu ta grupa zawodowa ma takie wzięcie?
1. Brak automatyzacji. Nawet jeśli w procesie badawczym użyje się specjalistycznych maszyn to i tak na końcu stoi człowiek i konieczność podejmowania nieszablonowych decyzji. Historycznym przykładem jest rolnictwo, które w przeciągu wieku zmniejszyła zatrudnienie o 80%. Obecnym przykładem jest zmiana przemysłu pod hasłem Industry 4.0 oraz wprowadzanie nowych innowacyjnych modeli biznesowych. Wszystko to potrzebuje nieszablonowych, nieskalowalnych działań badawczych. Proces badawczy można usprawnić, ale człowieka z tego nie wyeliminuje się.
2. Ludzie lubią pracować procesowo. Idę na 8 godzin, robię to i to, tak kończy się dzień. W projektach badawczych każdy dzień jest inny. Problemy, czy efekty podejmowanych działań są często nieprzewidywalne. Cały czas wymaga zaangażowania, myślenia i dokształcania się. Dlatego tak mało jest dobrych naukowców.
3. Potrzeba innowacji. W dobie globalizacji oraz bardzo dużej konkurencji wyróżnienie się na rynku jest kluczowe. Wyróżnienie czy to przez optymalizację kosztów (czyli zmniejszenie ceny), czy wdrożenie nowych rozwiązań, wszystko to wymaga niestandardowego myślenia, planowania, eksperymentowania, udoskonalania. System gospodarczy jest tak skonstruowany, iż małe biznesy coraz bardziej się muszą doskonalić i rozwijać i szukać nisz oraz stawiać na innowacyjność.
Jaka przyszłość naukowców?
Jak widać, te trzy wymienione powody sprawiają, iż jeszcze długo będzie aktualne zapotrzebowanie na naukowców w świecie. W Polsce ustawa 2.0 wywołała burze w środowisku akademickim. Wymogi dokumentacyjne oraz nacisk na dorobek z pewnością odbiją się odnośnie do zmian kadrowych. Duża część naukowców będzie kontynuowała karierę poza systemem szkolnictwa. Jednak ciągły nacisk przedsiębiorców na rozwój sprawi, że naukowcy z podejściem praktycznym znajdą pracę.