Jak zacząć biznes?

Jedna z przyjaciółek mając pomysł zapytała się od czego ma zacząć biznes.  Pytanie „Jak zacząć biznes?” jest bardzo często wpisywane w google  szczególnie przez osoby, które nie miały styczności stworzeniem biznesu.  Jak dobrze zacząć, jak szybko zarabiać, jak odnieść sukces? Przedstawię ci jeden ze sposobów, chciałbym aby pobudził cię do myślenia i znalezienia własnej ścieżki.  Możesz się o to oprzeć i odnieść sukces, a możesz również od tego zacząć i znaleźć swoją ścieżkę zaś informacje pod spodem użyć jako zagadnienia do przepracowania. Wiedzę, którą się dzielę pozyskałem dzięki kilkunastu biznesom, które stworzyłem, współtworzyłem i pomagałem stworzyć i przebudować.


Pierwszym aspektem są ludzie, kim jesteś i jak się rozwijasz, jakie jest twoje nastawienie. Słaby pomysł można udoskonalić lub zmienić, siebie i ludzi nie tak łatwo.  Ludzie są wstanie się rozwijać, tworzyć razem zespół, zaś zespół osiągać więcej niż pojedynczy człowiek, wszystko to jest możliwe kiedy jest odpowiednie nastawienie i zaangażowanie. Wiedzę można pozyskać. Jeśli czytasz dalej to gratulują bo masz jedną z najważniejszych cech otwartość i szukanie. Więc postaw na rozwój swój, zdobywanie wiedzy umiejętności, kształtowanie postaw odwagi, skuteczności, wytrwałości. O innej ważnym atrybucie napiszę na końcu artykułu.

Kolejnymi etapami jest praca nad pomysłem, od ogólników do szczegółowo powtarzając czynności. Pierwsza wersja jest lepsza niż żadna, lepiej testować niż czekać na perfekcyjny produkt/usługę klienta. Dla osób perfekcyjnych może być to blokada, ale działając więcej nauczysz się niż słuchając najlepszych mówców, myśląc godzinami.

Sprawdź pomysł na produkt i usługę.

Kolejnym aspektem jest sprawdzenie czy wybrana przez cienie usługa lub produkt w ogóle ma sens, czy nabywcy, potrzebujący i czy chcą to kupić. Większość produktów i usług nawet działających biznesów nie przyjmuje się bo ludzie tego po prostu nie chcą. Czym więcej próbujesz tym większe masz szansę na znalezienie. Zanim wyprodukujesz, opracujesz zapraszam cię do lektory prostego sposoby  na definiowanie produktu/usługi : dwa prostokąty i dwie szczałki niby proste a jednak bardzo dużo pomysłów jest odsiewane lub definiowane na nowo przechodząc przez ten schemat (wiem bo sam tego używam i uczę na moich warsztatach). (http://akademiainnowatorow.org/index.php?option=com_content&view=article&id=17:jak-dobrze-rozpocz%C4%85%C4%87-biznes&catid=14&Itemid=197).

Pierwsze podejście do biznesu

Biznes nie jest skomplikowany, tylko składa się z kilkunastu zależności. Te zależności można łatwo zdefiniować używając kartki A0 wydrukowanymi kwadratami, karteczek przylepnych i ok. 2h czasu najlepiej w zespole (bo więcej pomysłów padnie). Metoda nazywa się kanwa biznesu, jest masę materiałów na ten temat na youtubie np.  https://www.youtube.com/watch?v=QoAOzMTLP5s
Jest to świetna zabawa grupowa, ćwicząca mózg jeśli założy się iż nie krytykujemy tylko zadajemy pytania, generujemy jak najwięcej pomysłów, nie ma pomysłów-mój-twój tylko nasze.
Pierwsze wykonanie pozwala zobaczyć całościowo cały model biznesu, zobaczyć gdzie są przychody, gdzie są koszty, co pozyskać, jakie relacje stworzyć, na co się skopić.

Zgrubne kalkulacja

Ludzie zakładają z dwóch powodów biznesy, jedną by zarobić pieniędzy a drugi by robić to co lubią. Najfajniej kiedy łączy się dwie kwestie.  Pomyśl, jak to by było gdybyś robił to co lubisz i dobrze na tym zarabiał. By dobrze zarabiać trzeba umieć liczyć i rozumieć liczby. Miałem do czynienia z nauczycielem i praktykiem biznesu dr Jerzym Jagodą, który podkreślał iż ważne jest wiedzieć co się liczy,  jakie informacje się pozyskuje i na podstawie tego jak działać. Powróćmy, do produktu, szacunkowo ile możesz zarobić na jednej usłudze/produkcie (koszt wytworzenia – cena sprzedaży = zysk), w ilu sztukach możesz to sprzedać (jeśli już widzisz, że słabo to wygląda to przelicz jeszcze raz a jeśli dalej to wymyśl coś innego). Na warsztatach to fajnie wygląda bo ludzie zaczynają modyfikować-udoskonalać produkt usługę, poszukują innych źródeł. Kolejnym aspektem to jest ile zarobisz w ciągu roku a ile musisz włożyć np. w kupienie maszyny), jeśli widzisz, że inwestycja zwraca się w ciągu 20 lat to czy jesteś usatysfakcjonowany?  Taka prosto zgrubna kalkulacja jest szybka, dająca przestrzeń do myślenia. Potem można ją uzupełnić o dane rynku, kalkulacja produktu usługi, marży sprzedawców itp. by otrzymywać różne współczynniki opisane schematami np. stopa zwrotu, rotacja kapitału, rentowność itp. Ważne jest żebyś ty rozumiał! Bo wyobraź sobie, że sprzedajesz dwa produkty niezwiązane ze sobą jeden po 10 złotych drugi za 1000 złotych, ten za 1000złotych udaje ci się sprzedać jeden na miesiąc, zaś te za 10złotych  sprzedajesz w ilości 100 miesięcznie. Czyli przychody masz porównywalne 10zł*100sztuk = 1000zł *1sztuk. A jeśli na to nałożysz twoje zaangażowanie, ten za 10zł sprzedaje się internetowo (bardzo mało trzeba czasu na obsługę) zaś ten za 1000złotych potrzebujesz 10 dni czasu pracownika by wytworzył. A masz mało pracowników to co by bardziej promował? Co fajnie by było zmienić?

Spisanie swoich zasobów, możliwości

Jeśli jest paru przyszłych wspólników nazywa się to bilans wejścia. Określasz uczciwie co posiadasz/posiadacie teraz i będziecie posiadać w niedalekiej przyszłości. Biznes to umiejętność odpowiedniej alokacji zasobów by one pracowały. Rodzaj działalności determinuje potrzeby zasobowe stąd na początku kanwa biznesu by określić co nam potrzeba realnie.  Wziąć listę i spisać. Przedstawię tu przykładowe elementy:
- czas ile czasu możesz przeznaczyć teraz, za miesiąc za rok wiąże się to z zaangażowaniem,
- wiedza, umiejętności,
- struktura firmy, działalność gospodarcza (trzeba to mieść by wystawiać faktury),
- jakiś sprzęt (biurowy, telefony, drukarka itp. to też jest ważne by nie generować kosztów od razu),
- lokal (jeśli jest potrzebny),
- adres np. działalności gospodarczej,
- kontakty np. przyszli odbiorcy, sprawdzona księgowa itp.
- możliwość pełnienia funkcji prezesa, prowadzenia działalności gospodarczej pod swoim szyldem,
- pieniądze-fundusze,
–- ile jesteś/jesteście teraz wyłożyć,
--- ile jesteś/jesteście w stanie czasu nie czerpać zysków z działalności to jest reinwestować,
--- ile jesteś/jesteście w stanie założyć poręczyć np. kiedy ubiega się o dotacje to trzeba zagwarantować zabezpieczenie projektu lub kiedy trzeba zrobić pożyczkę do firmy by móc zakupić towar, i tak dalej.
Jak widzisz tych elementów jest dużo, a uwzględniając specyfiki twojego wybranego biznesu mogą być jeszcze inne.

Podział, udziałów w podmiocie i zysku, decyzyjności.

Jeśli robicie coś w zespole, to przedyskutować wasze zaangażowanie, alokacje zasobów i oczekiwania odnośnie:
- decyzyjności (jak jest podejmowana decyzja, kto ma ostatnie zdanie),
- jaka jest struktura właścicielska (jak będziecie sprzedawać na zewnątrz ile otrzymacie),
- jaki jest podział zysku i kto decyduje ile jest zysku i w co reinwestuje się,
- jakie są warunki wyjścia, czy dopuszczacie wejścia innych partnerów lub sprzedaż udziałów.
Ważne jest by spisać to wszystko, pamięć ludzka jest ulotna. Naturalnym jest pojawienie się problemów, kiedy są duże pieniądze i kiedy tych pieniędzy przez dłuższy czas nie ma.

Biznes plan – ale sprytny, bo nie chodzi o tworzenie dokumentów, papierów tylko o biznes.

Powracamy jeszcze raz do pierwszej wersji kanwy biznesu, uzupełniacie dane z informacji
uzyskanej np. z rynku (jaki jest duży), ile co kosztuje, jakie ceny ma konkurencja itp
(druga wersja jest szczegółowa), zawiera również elementy sprzedaży – to bardzo ważne bo sprzedaż generuje pieniądze. https://www.youtube.com/watch?v=gB-YwlBrVVs, Interioryzujemy również działania, zasoby itp.

Określamy produkt/usługę o minimalnej funkcjonalność (z ang. Minimum viable product - MVP)
Od tego zaczynamy co pozwala na skoncentrowanie się na grupie odbiorców.
Czym szybciej w najprostszej formie wprowadzimy produkt/usługę tym szybciej będziemy  wiedzieć w jakim kierunku rozwijać lub poniesiemy klęskę. Kiedy klęska jest dobra kiedy jest szybka i czegoś nas uczy dlatego warto stosować podejście MVP.

Plan działania,
Kanwa biznesu jest obrazem statycznym. Teraz potrzebujemy ten obraz zrobić w linie czasu, wypisać sobie działania co kto robi. Jeśli prowadziłeś, tworzyłeś projekt lub uczestniczyłeś w szkoleniach dotyczące projektów to wiedza ta tu się naprawdę przyda. Pierwsze to wypisanie i pogrupowanie działań (z określonymi jasno kamieniami milowymi - rezultatami), następnie poukładanie tego na linii czasu (hasło wykres Gantta), przydzielenie zasobów, kto co robi jak jest finansowane itp.

Kiedy mamy już rozpisane zaangażowanie i więcej wiedzy na temat zadań warto jest powrócić do ustaleń podziałów i podpisać umowę. Nie musi być to  notarialnie. Da to poczucie ludziom, że więc co kto ma robić, za co odpowiada co da poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Jeśli już mamy określone możemy przejść do działania.

I przystępujemy do działania ….

Czytelniku, gratuluję kolejnej posiadanej cechy obok otwartości i chęci nauki to jest wytrwałości. W biznesie wygrywa ten, kto jest bardziej wytrwały :) i szybszy.

Zdaję sobie sprawy, że dużo rzeczy tylko zakomunikowałem. Niektóre z nich znajdziesz odpowiedz na mojej stronie. Zapraszam cię do udziału w moich warsztatach i konferencjach, a jeśli masz pomysł i grupę ludzi i potrzebujesz pomocy do kontaktu bezpośredniego.

 

 

 

Skomentuj lub poleć

Free Joomla! template by Age Themes