Jak dobrze rozpocząć biznes?

Fundamentalną rzeczą tworzenia i budowania biznesu jest uświadomienie sobie: co to jest produkt? oraz co to jest usługa?. Przedstawię prostą schematyczną metodę, podstawę każdego dobrego biznesplanu i przedsięwzięcia. Intuicyjnie korzystają z niej biznesmeni, uczą coachowie biznesu i kadry zarządzające. Metodę zilustruję praktycznymi przykładami z życia codziennego oraz z transferu technologii.

Uwaga, wiedza poniżej przedstawiona, nie jest wykładana na studiach, jej poznanie znacznie zmienia percepcje.

Czym jest produkt, czym jest usługa?
Pomijając akademickie wyjaśnienia i definicje, przedstawię tu praktyczne rozwiązanie ilustrowane prostym schematem.

Produkt lub usługa na rynku to jest to, co rozwiązuje problemy lub zaspakaja potrzeby ludzi, gdyż to od nich pochodzą pieniądze. Można tu mówić zarówno o indywidualnych jednostkach, jak i o grupach lub reprezentantach instytucji, organizacji, korporacji. Jednak w każdym przypadku to właśnie człowiek podejmuje decyzje.

Prosty schemat poniżej odpowiada na kluczowe pytania:

Schemat edytowalny do pobrania poniżej.

Jak widzicie, znajdują się tu najważniejsze i podstawowe informacje. Jest to wstęp do każdego biznesowego przedsięwzięcia. Ta prosta metoda, na prowadzonych przez mnie warsztatach często budzi wyobraźnie pomysłodawców pod kątem sposobów zarabiania pieniędzy. Zilustrowanie problemu przykładami zawsze znacząco wpływa na proces określenia dostępnych rozwiązań.

Przykład 1. Zacznijmy od najprostszego przykładu, powoli przechodząc do zagadnień bardziej związanych z technologią.
Wyobraź sobie, że prowadzisz pizzerie.

1. Na początku znajdźmy jedną, najważniejszą potrzebę! Jeśli istnieją dodatkowe potrzeby, problemy, które mogą być równocześnie zaspokajane lub rozwiązywane to tym lepiej dla nas. Jednak nasza uwaga powinna być skupiona na jednej, najważniejszej z nich. Jeśli wybrana potrzeba jest mało istotna dla człowieka, a jej zaspokajanie będzie rzeczą o bardzo niskim priorytecie, pod koniec opisanych poniżej rozważań każdy powinien umieć samodzielnie to wyłapać.

Jaką potrzebę/problem zaspakaja pizzeria?
- głód, brak czasu na samodzielne przygotowanie jedzenia.

Co oferuje?
Pizze (jedzenie), okrągłe ciasto z dodatkami

Komu sprzedaje?
Ludziom głodnym, mieszkającym w zasięgu dowozu pizzerii (im bardziej sprecyzujesz grupę docelową, tym łatwiej trafić do odbiorców i oszacować zyski).

Za jaką cenę?
20 zł/sztukę

Tak rozpoczęte rozważania pozwalają na dalsze szacowanie rynku, szacowanie przychodów i podjęcie decyzji o dalszych planach rozwoju pomysłu lub jego odrzuceniu.
O selekcji pomysłów w następnych artykułach.
Przykład 2. Technologie.
Przejedzmy bardziej skomplikowanego przykładu jakim jest technologia.  Wyobraźmy sobie, że jest naukowiec, który opracował technologie odzysku złota ze ścieków. Stoi on przed wyborem sposobu komercjalizacji. Zdecydował się na sprzedaż rozwiązania oczyszczalni ścieków poprzez licencje dla poszczególnych zakładów.
Kim jesteś i jaki problem rozwiązujesz/zaspokajasz potrzebę?
Generuję dodatkowe przychody dla oczyszczalni.

Co sprzedajesz?
Technologię (dokumentację, know-how, dostosowanie technologii do ścieków, prawo do używania chronionej własności intelektualnej)

Komu?
Oczyszczalni ścieków (jeśli technologia wymaga specyficznych ścieków to tutaj trzeba wymienić)

Za ile?
Opłata roczna stała 200 tys. + jednorazowa opłata za uruchomienie procesu 100 tys.

Schemat wygląda następująco:

W przypadku kiedy badamy ścieżki komercjalizacji, możemy rozważać dla przykładu sprzedaż technologii inwestorowi branżowemu, dużej firmie projektującej i budującej oczyszczalnie ścieków lub nawet pozyskanie finansowania w konsorcjum naukowo-przemysłowym. Wówczas każdy z przedstawionych diagramów wygląda inaczej, ze względu na inną specyfikę biznesu, czyli oferowany produkt, grupę docelową oraz cenę. W przypadku przygotowania do komercjalizacji opracowuje się różne scenariusze, rozpoczynając od tego typu analiz.

chcesz schemat edytowalny to napisz do mnie

Jeśli spodobał Ci się ten materiał, to poleć go znajomym, gdyż ważnym jest byś rozwijał się wraz z rozwijającym się środowiskiem. Polecając ten artykuł innym, doceniasz moją pracę w Twój rozwój, co pozwala mi dalej przygotowywać kolejne materiały dla Ciebie i Twoich znajomych.

 

 

 

Skomentuj lub poleć

Free Joomla! template by Age Themes