Przedsiębiorczość, prace badawczo-rozwojowe, start upy, technologie, komercjalizacja, modele biznesowe

Są to umiejętności dostrzegania szans i tworzenia systemów organizacyjnych generujących zyski. Systemy (prościej: sposoby robienia pieniędzy, naukowo: modele biznesowe) mają na celu coraz to lepsze dotarcie do zasobów (sprzętowych, dostawców, surowców, kapitału ludzkiego, itp.) i wytworzenie dobra (proces przygotowania produktu lub usługi) oraz dostarczenie go w sposób skuteczny do klienta (sprzedaż).

W prowadzonym biznesie poszukiwanie dodatkowych źródeł przychodów jest istotne ze względów bezpieczeństwa, wyznaczania kierunków rozwoju a przede wszystkim wypracowywania coraz to większego zysku. Tworzenie lub restrukturyzacja firmy jest okazją by szukać dodatkowych źródeł przychodów, stąd poniższy artykuł. Jest to nietrywialne podejście, ponieważ główna działalność operacyjna lub strategiczny klient wymusza skupienie się na nim zasłaniając dodatkowe możliwości.

 

Jedna z przyjaciółek mając pomysł zapytała się od czego ma zacząć biznes.  Pytanie „Jak zacząć biznes?” jest bardzo często wpisywane w google  szczególnie przez osoby, które nie miały styczności stworzeniem biznesu.  Jak dobrze zacząć, jak szybko zarabiać, jak odnieść sukces? Przedstawię ci jeden ze sposobów, chciałbym aby pobudził cię do myślenia i znalezienia własnej ścieżki.  Możesz się o to oprzeć i odnieść sukces, a możesz również od tego zacząć i znaleźć swoją ścieżkę zaś informacje pod spodem użyć jako zagadnienia do przepracowania. Wiedzę, którą się dzielę pozyskałem dzięki kilkunastu biznesom, które stworzyłem, współtworzyłem i pomagałem stworzyć i przebudować.

Rozpoczynając prace nad startupem, obok idei i chęci najczęściej nie ma nic. Można odnaleźć dużo materiałów dotyczących pierwszej rudny finansowania i kolejnych, na których przedsiębiorca ma już opracowany produkt, biznesplan, a czasami nawet pozyskanych klientów. Ale co wówczas, kiedy idea jest tylko na kartce? Jak podzielić skórę na niedźwiedziu, który jeszcze biega w lesie?

Fundamentalną rzeczą tworzenia i budowania biznesu jest uświadomienie sobie: co to jest produkt? oraz co to jest usługa?. Przedstawię prostą schematyczną metodę, podstawę każdego dobrego biznesplanu i przedsięwzięcia. Intuicyjnie korzystają z niej biznesmeni, uczą coachowie biznesu i kadry zarządzające. Metodę zilustruję praktycznymi przykładami z życia codziennego oraz z transferu technologii.

Uwaga, wiedza poniżej przedstawiona, nie jest wykładana na studiach, jej poznanie znacznie zmienia percepcje.

 

Skomentuj lub poleć

Free Joomla! template by Age Themes